Kontakt

Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
570 13 Litomyšl, T. G. Masaryka 659
telefon: 461 313 611
mobil: 775 558 223
e-mail: skola@szat.cz

Najdete nás na Facebooku

Zřizovatel školy

Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství

Školní závod

Školky Litomyšl

Zde se nacházíte: Úvod » Obecné aktuality » Kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskvoní

Houbová choroba, která se v posledních 15 letech výrazně rozšiřuje a snižuje plodnost broskvoní. Houba napadá především listy, které mění tvar (deformace v puchýře) a barvu (často se barví do červené, či červeno-žluté). Navíc předčasně opadávají a tím se výrazně snižuje asimilační plocha (která zajišťuje růst plodů).
Datum publikování: 27.2.2017 | Vložil/a: Bohuslav Patočka

Některé starší bělomasé odrůdy (Amsdenova) jsou vůči houbě tolerantní (z novějších pak Jayhaven, Revita, Avalon Pride, Benedicte, Harrow Beauty a Royal Gem. Z nektarinek Flavourtop a Honey Kist.
Přesto doporučujeme i u odolnějších odrůd alespoň jeden ochranný postřik provádět.
První postřik může být proveden měďnatými přípravky Champion či Kuprikol (zároveň působí proti bakteriím způsobujícím kleotok). Optimální termín je podzim, či brzo na jaře. Vždy ale při teplotě nad nulou, alespoň 2 hodiny před deštěm a větve postřikem pořádně "omýt"!
Další postřik je možno provést přípravky Sulka, Syllit, Dithane či Neotec. Postřik je nejúčinnější v době zvětšování (nalévání) pupenů, kdy je možné zasáhnout i spory původně ukryté pod šupinami pupenů. Žádný postřik ovšem není 100% a navíc pupeny raší postupně. Jakmile se objeví v rašícím pupenu špičky zelených listů, spory prorůstají do listů a na jakýkoliv postřik je pozdě! Můžeme jen přihnojením na list podpořit růst zdravých listů.