Kadeřavost broskvoní a puchrovitost slivoní

Houbová choroba, která se v posledních 15 letech výrazně rozšiřuje a snižuje plodnost broskvoní. Houba napadá především listy, které mění tvar (deformace v puchýře) a barvu (často se barví do červené, či červeno-žluté).

Aktuálně!!! Začíná doba ošetření broskvoní - jakmile se začnou pupeny probouzet (zvětšovat), je nutno provést postřik! Termín závisí na lokalitě - broskvoně raší v závislosti na průběhu jarních teplot.

 

Listy navíc předčasně opadávají a tím se výrazně snižuje asimilační plocha (na které závisí růst plodů). Silně napadené rostliny mohou tedy být téměř holé - bez listů, případně s pár štětičkami listů na koncích nových výhonů. Plody rostlina nemůže vyživit. Proto většina předčasné opadává, případně mají pouze minimální velikost a proto i nevýraznou chuť.

Některé starší bělomasé odrůdy jsou vůči houbě velmi tolerantní, ovšem méně chutné (Amsdenova). Z novějších žlutomasých odrůd pak Jayhaven, Revita, Avalon Pride, Benedicte, Harrow Beauty a Royal Gem. Z nektarinek Flavourtop a Honey Kist.
Přesto doporučujeme i u odolnějších odrůd alespoň jeden ochranný postřik provádět.
První postřik doporučujeme provést měďnatými přípravky Champion 0,2  až 0,4%, či Kuprikol 0,6% (zároveň působí proti bakteriím způsobujícím kleotok). Optimální termín je podzim  - zima (po opadu listů), či brzo na jaře. Vždy ale při teplotě nad nulou, alespoň 2 hodiny před deštěm a větve s pupeny postřikem pořádně "omýt"!

Je nutné si uvědomit, že postřik působí pouze jako prevetivní desinfekce (působí pouze před vlastním napadením). Používáme trysky s větším otvorem, aby množství postřiku pupeny skutečně omylo!


Další postřik je možno provést měďnatými i sirnatými přípravky (Sulka 6%, teplota nad 7°C), či přípravky organickými - Syllit 0,2%.  Dithane 0,2%, Thiran 0,3% . Postřik je nejúčinnější v době zvětšování (nalévání) pupenů, kdy je možné zasáhnout i spory původně ukryté pod šupinami pupenů. Žádný postřik ovšem není 100% a navíc pupeny raší postupně. Často se stává, že i při ochraně většiny pupenů jsou napadeny špičky výhonů, neboť terminální pupeny raší o několik dnů dříve.

Jakmile se objeví v rašícím pupenu špičky zelených listů, spory houby prorůstají do listů a na jakýkoliv postřik je pozdě! Můžeme pouze přihnojením dusíkatými hnojivy na list podpořit růst zdravých listů (většinou do koncentrace 0,2% - aby nedošlo k popálení listů).

Postřiky je vhodné střídat (menší ekologická zátěž). Měď a síru navíc rostliny mohou využít i jako hnojivo - a tedy samy částečně odbourat.

Možná záměna - mšice broskvoňová. Při napadení mšicí se většinou napadené listy barví pouze žlutě, části některých listů nekrotizují (zasychají), krní - zaostávají v růstu. Mohou se ale i deformovat a kroutit (podoba kadeřavosti). Při silném napadení dochází i k deformacím a kroucení špiček letorostů. Poškození způsobují malé zelené mšice (špatně viditelné) na spodní straně listů či na kůře v horní části nově rašících výhonů. Co je typické a dobře viditelné  - napadení mšicí je doprovázeno výskytem mravenců!

 

PUCHROVITOST SLIVONÍ

Způsobuje blízce příbuzná houba (Taphrina pruni, napadá slivoně - Taphrina deformans, napadá broskvoň) , takže způsoby  ochrany jsou velice podobné.

Příznaky - mladé plody narůstají rychle do délky. Jsou zploštělé, bez vyvinuté pecky, časem i prohnuté. Později je pokrývá bílý povlak (mycelium). Houba napadá i výhony, na kterých přezimuje. Výhony mohou být ztloustlé a zdeformované.

 Ochrana - měďnatými přípravky Kuprikol (0,5 - 0.6%) nebo Champion (0,2 - 0,4%) . První postřik před rašením pupenů, může se zopakovat na počátku květu.

8.3.2020 | Ivo Jiránek

Důležité zprávy

Přijímací řízení pro maturitní obory

Pozvánky k přijímacímu řízení na všechny maturitní obory byly odeslány nejdéle do konce března 2024.

Přípravný kurz pro jednotnou přijímací zkoušku

na maturitní obory se koná na naší škole v sobotu 23.3.2024.
Kurz je jen pro uchazeče, kteří podají přihlášku na naši školu.

Nabídka pracovního místa

SŠZaT přijme od 1. 8. 2024 do pracovního poměru učitelku/učitele českého jazyka a literatury náhradou za kolegyni odcházející do důchodu.

Problematika přijímacího řízení jaro 2024

Pro uchazeče o studium a jejich rodiče zveřejnilo ministerstvo školství následující informace k přijímacímu řízení.