Letošní zima konečně přinesla sníh i do nižších poloh. To je skvělá zpráva pro zahradníky, zahrádkáře i jejich děti. Pro ovocné dřeviny už to tak dobrá zpráva není. Je zapotřebí věnovat jim péči i v zimě, pokud jste tak neučinili již během podzimu.
Velkým nebezpečím jsou myši a zajíci. Myši, pokud trvá sněhová pokrývka dlouho, hledají potravu a mohou poškodit kořenový krček mladších ovocných stromků. Pokud okouší celý obvod kmínku, znamená to odumření celého stromku. Nejlepší radou je odstranit sníh z okolí kmínku, abychom dobře viděli případné první poškození a mohli nalíčit nějakou past.
Zajíci škodí obdobně, ale výše na kmínku či ve spodní části korunky na kosterních větvích. Věřte, že dostanou vysoko, když mají hlad a je hodně sněhu.
Proti myším i hlodavcům samozřejmě můžete použít pletivo nebo jinou ochranu kmínku. Proti zajícům si můžete pomoct i položením čerstvě uříznuté větve ze starších ovocných stromů za zahradu. Zajíci i srnky si pochutnají na ní a do zahrady nepůjdou.
Kmínky mladých stromků, které jsou vysazené na východních nebo jižních svazích je před zimními mrazy dobré ochránit proti hlubokým mrazům. Staří zahradníci natírali kmeny bílou barvou, která orážela sluneční paprsky a kmínek se tak neohříval. V současné době se používá páska z juty, která se omotá kolem kmínku a báze kosterních větví.
Pokud najdete jakékoliv poškození kmínku nebo kosterních větví, je dobré jej ihned ošetřit stromovým balzámem nebo štěpařským voskem.
Plot okolo zahrady v zimě stačit nemusí.
Ing. Aleš Radil