Exkurze do firmy Wikov

Dne 15. 4. 2015 jsme se s naším panem třídním učitelem Krškou a řidičem Karlem vydali do výrobny ozubených kol a převodovek v hronovském Wikově. Historie této firmy sahá až do ...

začátku 20. století. Strojař Wichterle byl velice dobrý kamarád s panem Kovaříkem. Spojení těchto dvou jmen dalo název Wikov. Strojírenství vzkvétalo a firma se dále rozvíjela, kupovala jiné slabší společnosti, například ČKD Hronov nebo Strojírny Sázavan s.r.o.

Po dlouhé cestě jsme viděli rozestavěný areál, který se celý kompletně renovuje a modernizuje. Naší třídy se ujal vedoucí, který nás zasvětil do výrobního programu a historie firmy ve veliké zasedací místnosti. Až jsme věděli vše teoreticky, rozdělili jsme se na tři skupiny a s dalšími vedoucími jsme se vydali poznávat praxi. Nejprve jsme museli projít dlouhou a složitou spleť cest a cestiček a pak se stačilo pozorně dívat a poslouchat. Jako první jsme viděli výrobu obrovských předkovek na ropné plošiny v Americe. Další zastávky byly u moderních NC i klasických obráběcích strojů. K našemu údivu u těchto strojů pracovalo mnoho mladých mužů se stejným vzděláním, jaké získáme na naší škole my. Moderní stroje řízené počítači nás lákali a po dotázání se na pozdější naše uplatnění jsme slyšeli samé pozitivní odpovědi. Když jsme prošli všechny ty obří i malinké, moderní i klasické obráběcí stroje, došli jsme do místa kontroly kvality. Byla to obrovská místnost, v jejímž rohu seděl  pán obklopen monitory. Uprostřed místnosti byl veliký kontrolní stůl, na kterém byla prováděna veškerá měření. Vše jsme zkontrolovali, ale nebylo to zdaleka jediné nad čím jsme žasli. Ukázali nám také kalení ozubených kol a následnou kontrolu tvrdosti povrchu a houževnatosti jádra. Do takto upravených kol se poté metodou zvanou vyjiskřování nekonečným drátem vyřezávali drážky pro pera. Hned za tímto stanovištěm jsme také potkali konveční způsob drážkování. Obrážečka, stroj, který má dlouhou historii. Dostali jsme k obrážení dlouhosáhlý výklad, který jsme kvůli času museli předčasně ukončit. Čekalo nás broušení a konečná úprava ozubených kol. Kolem brusek byl všude olej a veškeré broušení probíhalo pod neustálým tokem oleje nebo chladící emulze. Byla to konečná stanice, kterou jsme navštívili a pádili jsme si to k autobusu.

 Rozšířili jsme si naše strojírenské obzory, někteří se podívali do své budoucí práce a zjistili jsme, že není stále všechno jen o počítačích, ale používají se stále ty staré známé výkresy i obráběcí stroje. Náš největší strojař pan Krška byl z exkurze velice nadšen i řidič Karel si to užil. Jsme rádi, že chodíme na tuto školu.

 Za třídu 3.A napsal Zdeněk Šmíd.

Ing. Petr Krška

11.5.2015 | Jiří Šváb

Důležité zprávy

Jedinečná možnost prohlídky chovů zvířat

Po dobu Mezinárodní výstavy ve dnech 16. - 19. 12. budou zpřístupněny, pouze vážným zájemcům o studium, naše speciální chovy exotických zvířat, včetně posledních novinek a odchovů.

Nové centrum pro technické a zahradnické obory

Zahradníci získají nový skleník s množárnou, úpravnu květů a střešní zahradu. Technické obory nové centrum výpočetní techniky s vysokorychlostním připojením optickou sítí. Termín dokončení 31.10.2018.

Právě byla zahájena výstavba nové budovy pro odbornou výuku.

Chovatelé získají nové učebny chovu cizokrajných zvířat a speciální učebnu chovu horských druhů. Výstavníci otevřou nové ateliery pro zahradní architekturu, uměleckou fotografii a grafický desing.

Pozvánka na Vánoční výstavu

Mezinárodní výstava vánoční floristiky a zemědělské techniky:
So 16. 12. 2017 09 - 17 h
Ne 17. 12. 2017 09 - 17 h
Po 18. 12. 2017 08 - 17 h
Út 19. 12. 2017 08 - 14 h

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.