Kamélie s nádechem české hrdosti

Kamélie s nádechem české hrdosti

Ve vzduchu poletují sněhové vločky a tvoří poprašek sněhu na zemi. Ve skleníku Střední technické a zahradnické školy v Litomyšli rozkvétají první květy exotických kamélií. Stromky keřovitého vzrůstu jsou obaleny poupaty, která dávají tušit nádheře bílých, růžových a červených květů.

Kamélie pocházejí z východní a jižní oblasti Asie. V přírodě dorůstají až 20 metrů a odhaduje se, že na světě roste až 300 druhů.  Pro nádheru květů byla rostlina velmi často šlechtěna, dnes je popsáno asi 3000 hybridů různých druhů.

                Myslím, že kamélie zná každý z nás, jenom o tom mnozí nevíme. Totiž šálek zeleného nebo černého čaje, který si uvaříte na zahřátí, pochází z jednoho druhu kamélie = Camellia sinensis.

                A proč právě my Češi mají být na tuto rostlinu hrdi? Latinské pojmenování získala rostlina po moravském jezuitském misionářijménem Jiří Josef Kamel - zoolog, botanik a spisovatelz Brna.

                Přiloženými fotografiemi můžete nahlédnout do jednoho ze skleníků Střední zahradnické a technické školy v Litomyšli, kterou můžete navštívit ve dnech otevřených dveří.

Jan Richtr

 

Více fotografií najdete zde:

https://www.facebook.com/szatcz/photos/pcb.4747733828674641/4747733705341320/

9.1.2022 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Všem žákům přejeme krásné prázdniny

Výuka v dalším školním roce začíná ve čtvrtek 1. září 2022.

Květinová show – 20. ročník

Dne 22. září 2022 se v 16h v Klášterních zahradách v Litomyšli bude konat tradiční akce školy, Květinová show.

Mezinárodní Vánoční výstava

Tradiční výstava vánočních aranžmá a historické a zemědělské techniky se uskuteční od soboty 17. do úterý 20. prosince 2022. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Předání výučních listů

V úterý 21.6. budou v Obřadní síni města Litomyšle předány úspěšným absolventům výuční listy.
Srdečně zveme rodiče, prarodiče, sourozence i kamarády.