Kamélie s nádechem české hrdosti

Kamélie s nádechem české hrdosti

Ve vzduchu poletují sněhové vločky a tvoří poprašek sněhu na zemi. Ve skleníku Střední technické a zahradnické školy v Litomyšli rozkvétají první květy exotických kamélií. Stromky keřovitého vzrůstu jsou obaleny poupaty, která dávají tušit nádheře bílých, růžových a červených květů.

Kamélie pocházejí z východní a jižní oblasti Asie. V přírodě dorůstají až 20 metrů a odhaduje se, že na světě roste až 300 druhů.  Pro nádheru květů byla rostlina velmi často šlechtěna, dnes je popsáno asi 3000 hybridů různých druhů.

                Myslím, že kamélie zná každý z nás, jenom o tom mnozí nevíme. Totiž šálek zeleného nebo černého čaje, který si uvaříte na zahřátí, pochází z jednoho druhu kamélie = Camellia sinensis.

                A proč právě my Češi mají být na tuto rostlinu hrdi? Latinské pojmenování získala rostlina po moravském jezuitském misionářijménem Jiří Josef Kamel - zoolog, botanik a spisovatelz Brna.

                Přiloženými fotografiemi můžete nahlédnout do jednoho ze skleníků Střední zahradnické a technické školy v Litomyšli, kterou můžete navštívit ve dnech otevřených dveří.

Jan Richtr

 

Více fotografií najdete zde:

https://www.facebook.com/szatcz/photos/pcb.4747733828674641/4747733705341320/

9.1.2022 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Dny otevřených dveří

Zájemce o studium bychom rádi pozvali na dny otevřených dveří
pá 28.1. od 13h do 15:30h.;
so 29.1. od 9h do 12:30h.

Přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka

Termín pro přijímací zkoušky na obory ukončené maturitou se konají 12. a 13. dubna 2022. Uchazeč ve své přihlášce uvede jeden z termínů, kdy se na zkoušku dostaví.

Poslední volná místa na floristický/ zahradní design

Na obor Scénická a výstavní tvorba bude vyhlášeno 2. kolo přijímacích zkoušek - zaměření floristický nebo zahradní design. Poté budou moci uchazeči podat přihlášky ke studiu.

Přijímačky nanečisto

Termín a podrobnosti k přípravnému kurzu budou zveřejněny do 15.3. 2022. Kurz se koná pouze pro uchazeče, kteří podali přihlášku na naši školu.
Kurz je zdarma.