Připravujte výsevy - nejchutnějí odrůdy rajčat

Konec února - první polovina měsíce března je ideální dobou k výsevům rajčat. Na rozdíl od paprik (které můžeme vysévat již od poloviny února) by uspěchaný výsev rajčat měl za následek vytahování a přerůstání sazenic, které můžeme vysazovat do skleníku koncem dubna, do volné půdy až po "zmrzlých" - tedy po polovině května.

Odrůdy dělíme na hybridní a klasické. Při tvorbě hybridního osiva se kříží pouze vybrané rodičovské odrůdy (vzniká generace F 1), jinak se v následující generaci vlastnosti potomstva zcela rozpadají.


Proto se semena hybridních odrůd (označované F1) prodávají v malých množstvích za vysoké ceny. Nelze je ale dále množit, protože neudrží původní vlastnosti odrůdy!


Neznáme váš názor, ale my mezi nejchutnější odrůdy rajčat jednoznačně řadíme drobnoplodé (koktejlové) odrůdy, které vynikají výbornou sladkokyselou a výrazně aromatickou chutí. Pokud si ke snídani o víkendu natrháte čerstvou mísu pestrobarevných plodů s různým tvarem a chutí, plody z obchodu vezmete do úst jen v nejkrajnějším případě.


Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i  často roubované Santorange F1 - také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.

Mezi třešňová rajčata patří Bibi, malinko větší koktejlové Bejbino, Cherrola, dvouřadě plodící Mini, lahodně sladké Sweet Aperitif a výrazně dlouhohroznové výborné Strillo, plodí rovněž v uspořádaných dvouřadých hroznech.

Z  novějších odrůd nás opakovaně potěšila narůžovělá odrůda Rosella s neuspořádanými (podobně jako Sweet Aperitif), velice bohatými hrozny. Považujeme ji za jednu z nejaromatičtějších a nejchutnějších odrůd vůbec. Barva plodů je nepopsatelná, snad červeně narůžovělá či nafialovělá.

Naopak některé odrůdy s barevnými (černými či bílými) plody či žíhaná rajčata nás zklamala v chuti či rychlou ztrátou konzistence dužiny.

V minulém roce nás však překvapila zelenoplodá odrůda Limetto. Zcela unikátní aroma a výborná sladkost plně dozrálých plodů většinu degustátorů nadchla. Problém je stanovit správnou zralost při sklizni. Po několikaměsíčním pěstování jsme si však přece jen všimli mírné změny barvy vyzrávajících plodů - ze zelené do mírně zeleno - okrové, či zeleně nahnědlé.

Nově letos budeme zkoušet kulatou koktejlovou odrůdu se zeleno - hnědě žíhanými plody Tigrino.

Nejnovějším trendem je pěstování drobnoplodých odrůd jahodovitého tvaru. V loňském roce jsme vyzkoušeli velmi chutnou japonskou odrůdu Gardenberry a  vynikající, velmi sladkou odrůdu z italské partnerské školy Fragolino. V letošním roce otestujeme novou odrůdu Jahodo.

 Pár typů k pěstování

1) výsev do rašelinových květináčů usnadní zakořeňování při výsadbě. Vyséváme do zpoloviny naplněných květináčů (můžeme postupně dosypávat zeminu (výsevný substrát) u vytahujících se rajčat). Teplota při klíčení cca 20°C.

2) rajče velmi dobře snáší hlubokou výsadbu - zakoření po celé délce stvolu.

3) ideální je pěstování rostlin ve velkých květináčích pod "střechou". Pokud na rajče neprší, nemusíte dělat žádné postřiky! Zalévejte zásadně ke kořenům, nikdy ne přes list!

4) při pěstování ve sklenících větrat, větrat a větrat! Při večerní zálivce a uzavřeném skleníku (vysoká vzdušná vlhkost) plíseň bramborová napadne porost do několika hodin! Platí od června do září. Plíseň se rozšiřuje od dnů s vyššími teplotami. Na podzim vysoká vzdušná vlhkost při poklesu venkovních teplot stejně způsobí rozšíření plísní.

5) při pěstování v nádobách můžete zalévat i večer (dostatečné větrání). Ideální je použít podmisky pod květináče - usnadní kontrolu dostatečné zálivky.

6) zásadně do nádob používejte kompost či obyčejnou ornici. Při pěstování v rašelinových substrátech (a to i speciálně určených pro rajče!) rostliny trpí nedostatkem vápníku - černání špiček plodů. Lze léčit postřikem vápenatým hnojivem Wuxal 10–40 ml/10 l vody v týdenních intervalech.

7) deformace vrcholků rostlin a vrchních listů je zřejmě způsobeno rozdíly teplot mezi dnem a nocí. Zatím neumíme léčit.

8) v posledních dvou letech rajče napadají housenky motýla makadlovky Tuta absoluta. Výrazně snižují výnos a znehodnocují plody. U nás nepřezimují (mimo teplých skleníků). Výrazně pomoci by mělo odstraňování listů (nebo jejich napadených částí) hned při začátku napadení. Začátek napadení poznáte podle min (vyžraných průsvitných chodbiček) především ve starších listech. 

7.2.2018 | Jaromír Doležal

Důležité zprávy

Dny otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na dny otevřených dveří v naší škole v pátek 22.10.2021 13-17h
sobota 23.10.2021 9-12h.

Květinová show – 19. ročník

Dne 23. září se v 16h v Klášterních zahradách v Litomyšli koná tradiční akce školy, tentokrát na téma 90. založení ZOO Praha.

Upozornění - úpravy rozvrhu

U nezletilých žáků žádají o případné úpravy rozvrhu (z důvodu např. změn v jízdním řádu vlaků a autobusů) pouze zákonní zástupci žáka, a to výhradně písemnou formou.

Volné dny - školní rok 2021/2022 - informace pro rodiče I.

Naše škola předpokládá následující dny volna navazující na dny státních svátků a školních prázdnin:
pondělí 27. září (28. září)
pondělí, úterý 25. a 26. října (28. říjen, podzimní prázdniny)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.