Okrasné kdoulovce

Okrasné kdoulovce

Kdoulovec patří k oblíbeným okrasným rostlinám vysazovaným na zahrádkách, v parcích a městských prostranstvích. Proč je kdoulovec tak oblíbený?

Důvodů je mnoho. Především svými výraznými květy, které kvetou v bohatých svazečcích na větvích, na jaře a počátkem léta.  Dalším důvodem je jeho nenáročnost a odolnost. Využívá se k výsadbě plotů a k ochraně před zvěří. Na podzim se objevují žlutě zbarvené malvice podobné jablkům. Bohužel jsou tak tvrdé a trpké, že jejich požívání je téměř nemožné. I když! Po prvních mrazech údajně změknou a lze je využívat k výrobě likérů. V průmyslu se využívá vysoký obsah pektinů v plodech, který slouží jako želírovací látka.

                Možná Vás napadla podobnost názvů kdoulovec a kdoule. Jedná se o dvě různé rostliny, patřící do stejné čeledi (Rosaceae) a dokonce podskupině Malinae.  Botanické zařazení kdoulovce bylo ještě do nedávna předmětem bádání a botanici nejsou zajedno, kolik druhů kdoulovce roste na Zemi do dnešní doby. Kdoulovce pocházejí z jihovýchodní Asie. Rostliny ovšem většinou bývají keřovitého vzrůstu, zatímco kdoule může dorůstat až několik metrů jako vysoký strom. Vlastnosti plodů jsou podobné.

                Jistě zajímavá je přítomnost různých barev květů na jedné rostlině, dokonce na jedné větvi.

 

                                                                                                                                                             Richtr Jan

2.6.2021 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Výsledky přijímacího řízení Zahradnictví - 2. kolo

Výsledky přijímacího řízení pro maturitní obor Zahradnictví najdete zde v sekci Uchazeč.

Rozhodnutí o přijetí žáků k umístění do domova mládeže

Rozhodnutí o přijetí žáků k umístění do domova mládeže ve školním roce 2024/25

Slavnostní vyřazení

V červnu proběhlo slavnostní vyřazení našich maturantů v Litomyšli. Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším životě.

Vyhlašujeme 2.kolo přijímacího řízení

na maturitní obor Zahradnictví. Přihlášky můžete podat nejpozději do 24.5. Více informací zde.