Okrasné kdoulovce

Okrasné kdoulovce

Kdoulovec patří k oblíbeným okrasným rostlinám vysazovaným na zahrádkách, v parcích a městských prostranstvích. Proč je kdoulovec tak oblíbený?

Důvodů je mnoho. Především svými výraznými květy, které kvetou v bohatých svazečcích na větvích, na jaře a počátkem léta.  Dalším důvodem je jeho nenáročnost a odolnost. Využívá se k výsadbě plotů a k ochraně před zvěří. Na podzim se objevují žlutě zbarvené malvice podobné jablkům. Bohužel jsou tak tvrdé a trpké, že jejich požívání je téměř nemožné. I když! Po prvních mrazech údajně změknou a lze je využívat k výrobě likérů. V průmyslu se využívá vysoký obsah pektinů v plodech, který slouží jako želírovací látka.

                Možná Vás napadla podobnost názvů kdoulovec a kdoule. Jedná se o dvě různé rostliny, patřící do stejné čeledi (Rosaceae) a dokonce podskupině Malinae.  Botanické zařazení kdoulovce bylo ještě do nedávna předmětem bádání a botanici nejsou zajedno, kolik druhů kdoulovce roste na Zemi do dnešní doby. Kdoulovce pocházejí z jihovýchodní Asie. Rostliny ovšem většinou bývají keřovitého vzrůstu, zatímco kdoule může dorůstat až několik metrů jako vysoký strom. Vlastnosti plodů jsou podobné.

                Jistě zajímavá je přítomnost různých barev květů na jedné rostlině, dokonce na jedné větvi.

 

                                                                                                                                                             Richtr Jan

2.6.2021 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Stále přijímáme přihlášky na některé obory naší školy

Je vyhlášeno 2. kolo příjm. řízení pro obory s výučním listem a maturitní obory Zahradnictví, obor Mechanizace a služby a obor Scénická a výstavní tvorba.

Nekonání školní přijímací zkoušky

Školní přijímací zkouška v oborech vzdělání 41-45-M/01 Mechanizace a služby a 41-44-M/01 Zahradnictví se nekoná. Více informací najdete v sekci Uchazeč.

Přijímací řízení 2021

19.5.2021 - Zveřejnění výsledků přijímacího řízení. Uchazeč se najde pod číslem jednacím, které bylo uvedeno na písemné pozvánce k přijm. řízení. Výsledky přijm. řízení - v sekci Uchazeč.

Návrat k prezenční výuce

Dne 24.5. jsme přivítali žáky zpět ve škole, kdy se vrátili k prezenční výuce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.