Okrasné kdoulovce

Okrasné kdoulovce

Kdoulovec patří k oblíbeným okrasným rostlinám vysazovaným na zahrádkách, v parcích a městských prostranstvích. Proč je kdoulovec tak oblíbený?

Důvodů je mnoho. Především svými výraznými květy, které kvetou v bohatých svazečcích na větvích, na jaře a počátkem léta.  Dalším důvodem je jeho nenáročnost a odolnost. Využívá se k výsadbě plotů a k ochraně před zvěří. Na podzim se objevují žlutě zbarvené malvice podobné jablkům. Bohužel jsou tak tvrdé a trpké, že jejich požívání je téměř nemožné. I když! Po prvních mrazech údajně změknou a lze je využívat k výrobě likérů. V průmyslu se využívá vysoký obsah pektinů v plodech, který slouží jako želírovací látka.

                Možná Vás napadla podobnost názvů kdoulovec a kdoule. Jedná se o dvě různé rostliny, patřící do stejné čeledi (Rosaceae) a dokonce podskupině Malinae.  Botanické zařazení kdoulovce bylo ještě do nedávna předmětem bádání a botanici nejsou zajedno, kolik druhů kdoulovce roste na Zemi do dnešní doby. Kdoulovce pocházejí z jihovýchodní Asie. Rostliny ovšem většinou bývají keřovitého vzrůstu, zatímco kdoule může dorůstat až několik metrů jako vysoký strom. Vlastnosti plodů jsou podobné.

                Jistě zajímavá je přítomnost různých barev květů na jedné rostlině, dokonce na jedné větvi.

 

                                                                                                                                                             Richtr Jan

2.6.2021 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Dny otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na dny otevřených dveří v naší škole v pátek 22. 10. 2021 13-17h
sobota 23.10.2021 9-12h.

Květinová show – 19. ročník

Dne 23. září se v 16h v Klášterních zahradách v Litomyšli koná tradiční akce školy, tentokrát na téma 90. založení ZOO Praha.

Upozornění - úpravy rozvrhu

U nezletilých žáků žádají o případné úpravy rozvrhu (z důvodu např. změn v jízdním řádu vlaků a autobusů) pouze zákonní zástupci žáka, a to výhradně písemnou formou.

Volné dny - školní rok 2021/2022 - informace pro rodiče I.

Naše škola předpokládá následující dny volna navazující na dny státních svátků a školních prázdnin:
pondělí 27. září (28. září)
pondělí, úterý 25. a 26. října (28. říjen, podzimní prázdniny)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.