Pěstování kanadských borůvek

Pěstování Brusnice chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), známé též jako kanadská borůvka, má pouze několik zásad, při jejichž nedodržení však vždy dochází k neúspěchu a zklamání.

1) Borůvka nutně vyžaduje kyselou půdní reakci - takzvané pH půdy (v rozmezí 4,5 - 5,0), což je cca 100x vyšší kyselost, než mají naše běžné půdy (6,5 - 7,0). Takové půdní kyselosti může dosáhnout pouze čistá rašelina (nikoliv rašelinový substrát, do kterého se přidává vápník ke snížení kyselosti). K rašelině je možno přidávat čistý písek, který pH neovlivní (do 5 -10%), nebo lesní hrabanku (nejlépe z borového lesa). Hrabanka je tenká, tmavá vrstva zeminy vznikající z rozloženého jehličí (najdete ji mezi vrstvou z opadaného jehličí a spodní světlou zeminou). 

2) Borůvky koření velmi mělce. Hloubka jámy na výsadbu borůvek větší než 30 cm nemá praktický význam. Naopak, kořeny borůvek je nutno chránit (neokopávat plevel). Proto povrch půdy zasypáváme borovou kůrou (ve vrstvě alespoň 5 cm). Její rozklad okyseluje půdu a zabraňuje růstu plevelů, které odstraňujeme velmi opatrně, vytržením, či vyrýpnutím velmi úzkou lopatkou!

3) Kyselost půdy se časem ztrácí. Borůvka v kvalitní půdě ročně přirůstá MINIMÁLNĚ 30 - 40 cm!!! Důležité je zabránit žížalám promíchávání s okolní, nedostatečně kyselou zeminou (nejlépe oddělením od ostatní půdy použitím pásu fólie na bocích jámy - po celém obvodu, cca 30 cm širokým. Naopak dno jámy se nechává volné, kvůli prosakování vody.

4) Kyselost půdy je možno zvýšit i vhodnými hnojivy - např. síranem amonným (nikoliv síranem amonným s vápencem, neboť vápník borůvku zahubí)!

5) Většina odrůd je cizosprašných. To znamená, že k lepšímu opylení (a výnosu) potřebujete 2 odrůdy (v případě 2 rostlin téže odrůdy se nejedná o jinou rostlinu, ale pouze o oddělenou část (např. řízek) jedné a téže rostliny).

6) Hnojit můžete speciálními hnojivy na borůvky  a hnojivy na azalky a rhododendrony.

7) Některé odrůdy mohou dorůst 1 - 2 metrů a koření do šířky. Průměr jámy na jeden keř by měl být alespoň 1 metr, při výsadbě více rostlin je lepší jámy spojit a rozšířit!

8) Při jarním (lze i na podzim) řezu odstraňujeme slabé výhony s krátkými přírůstky. Silné výhony s přírůstkem alespoň 30 cm jsou nejcenější. 

9) Za sucha nezapomeňte zalévat, postačí 2x - 3x týdně, ale větší dávkou vody.

Vhodné odrůdy: například Bluecrop, Duke, Northland, Reka, Spartan, Sweetheart.

 

 

 

19.4.2019 | Ivo Jiránek

Důležité zprávy

Dny otevřených dveří

V listopadu a prosinci pro uchazeče o studium na naší škole chystáme dny otevřených dveří. Více informací zde:

Podzimní prázdniny

Letos jsou vyhlášeny podzimní prázdniny pro naše žáky na úterý 29.10. a středu 30.10.2024.

Květinová show 2024

Tradiční školní akce Květinová show se uskutečnila ve čtvrtek 26.9. 2024 od 16. hod., v Piaristickém kostele v Litomyšli. Děkujeme za účast.

Květinová symfonie

Srdečně Vás zveme na výstavu svatební floristiky a florálních modelů. Výstava se uskuteční
27.9. - 29.9. 2024 v Piaristickém kostele v Litomyšli.