Technici na pracovní stáži v Holandsku – program ERASMUS+

Technici na pracovní stáži v Holandsku – program ERASMUS+

Již tradiční stáž 6 studentů technických oborů ve spolupráci s holandskou školou ROC Aventus a financovanou z evropského programu Erasmus+.

Již tradiční stáž 6 studentů technických oborů ve spolupráci s holandskou školou ROC Aventus  a financovanou z evropského programu Erasmus+ se uskutečnila 29. září – 19. října 2024. Svoje pracovní zkušenosti z této stáže nám popsal Luboš Malý z M4A:

„Bydlel jsem se spolužákem Oliverem u rodiny Kobes v Lochemu. Pracoval jsem u firmy Autobedrijf Nijhof v Larenu, což je město zhruba 7 kilometrů od Lochemu. Tato firma se specializuje na servis automobilů a kontroly APK. Moje práce spočívala v běžných servisních úkonech, jako byla výměna brzdových destiček, výměna olejů, přezouvání pneumatik atd.“

Abychom si takovou práci dokázali lépe představit, nechal nás Luboš nahlédnout do svého deníku z praxe. Takto si zapsal svůj druhý týden v práci:

„Pondělí 7.10.: Výměna výfukových svodů u auta Mercedes Vito 2012. Odpoledne výměna žárovek u auta Ford Tourneo 2004, dále výměna brzdového pedálu a výměna olejů.

Úterý 8.10.: Výměna předních brzd (Ford Tourneo). Odpoledne počátek plátování části shnilého prahu u téhož auta, což obnášelo vyříznutí shnilého plátu, dále obroušení. Poté jsem musel vystřihnout novou část prahu z plechu, dále ho naohýbat, poté dát na místo vyříznutého prahu a svařit metodou CO2. Na závěr jsem to zakytoval a zarovnat nerovnosti a případné díry. Kyt se nechal zaschnout do druhého dne.

Středa 9.10.: Lakování téhož prahu (Ford Tourneo). Odpoledne následovala další klasická výměna olejů na autě apod.

Čtvrtek 10.10.: Údržba na autě Škoda Octavia druhé generace. Toto mě zahřálo na srdíčku, protože to bylo jediné české auto, které u nás v servisu bylo. Auto mělo motor 1,4 TSI s úctyhodným nájezdem 500000 kilometrů. Odpoledne jsem přezouval pneumatiky, obsahovalo to vyzutí, výměnu ventilku, následné nazutí nových pneumatik a jejich vyvážení.

Pátek 11.10.. Výměna startéru na autě Ford Bmax. Odpoledne přezouvání pneumatik na autech z letního obutí na zimní.“

Kromě samotné práce popsal Luboš i odlišné rozložení pracovního dne, než na jaké jsme zvyklí v Čechách. Podle zápisů v deníku začínal pracovní den v 8 hodin ranní kávou a práce byla přes den přerušena na dvě svačiny a hodinový oběd. Domů se odcházelo v půl šesté.

A mnoho zajímavého se událo i ve volném čase:

„Volný čas jsme většinou trávili se spolužáky. První sobotu jsme vyrazili výlet do Amsterdamu, kde jsme absolvovali projížďku lodí po místních kanálech. Druhý víkend nás naše rodina vzala v neděli k moři!  Jeden den po práci jsme se jeli podívat na traktor, který jezdí speciální soutěže Tractor Pulling, a byli jsme také na prohlídce školy v Apeldoornu, která je obrovská  a velmi moderně vybavená.“

Děkujeme Lubošovi, že nám přiblížil průběh svojí stáže a těšíme se na podobné příběhy, které přinesou další stážisti v následujících letech!

Soňa Pokorná, koordinátorka projektu „Získáváme pracovní zkušenosti v zahraničí“

 

 

13.11.2024 | Lukáš Staněk

Důležité zprávy

Vzhůru na orchideje do Drážďan

Více než 80 studentů se vypraví ve čtvrtek 27. března na veletrh Orchideenwelt do Drážďan. Těšíme se na skvělý zážitek. Stejně jako na fotky známých i neznámých kultivarů orchidejí.

Vážení uchazeči

pro učební obory a pro obor s talentovou zkouškou Scénická a výstavní tvorba odejdou v týdnu od 10.3. pozvánky k přijímacím zkouškám. Následně odejdou pozvánky pro obory maturitní.

Přijímací zkoušky

pro učební obory a obor s talentovou zkouškou Scénická a výstavní tvorba se konají ve čtvrtek 3. dubna a v pátek 4. dubna. Zkouška je jednodenní.
Podrobné informace obdrží uchazeč v pozvánce.

Přípravný kurz pro jednotnou přijímací zkoušku

na maturitní obory se koná na naší škole v sobotu 29. března 2025.
Kurz je pouze pro uchazeče, kteří podali přihlášku na naši školu.