Kadeřavost broskvoní a puchrovitost slivoní

Houbová choroba, která se v posledních 15 letech výrazně rozšiřuje a snižuje plodnost broskvoní. Houba napadá především listy, které mění tvar (deformace v puchýře) a barvu (často se barví do červené, či červeno-žluté).

Aktuálně!!! Začíná doba ošetření broskvoní - jakmile se začnou pupeny probouzet (zvětšovat), je nutno provést postřik! Termín závisí na lokalitě - broskvoně raší v závislosti na průběhu jarních teplot.

 

Listy navíc předčasně opadávají a tím se výrazně snižuje asimilační plocha (na které závisí růst plodů). Silně napadené rostliny mohou tedy být téměř holé - bez listů, případně s pár štětičkami listů na koncích nových výhonů. Plody rostlina nemůže vyživit. Proto většina předčasné opadává, případně mají pouze minimální velikost a proto i nevýraznou chuť.

Některé starší bělomasé odrůdy jsou vůči houbě velmi tolerantní, ovšem méně chutné (Amsdenova). Z novějších žlutomasých odrůd pak Jayhaven, Revita, Avalon Pride, Benedicte, Harrow Beauty a Royal Gem. Z nektarinek Flavourtop a Honey Kist.
Přesto doporučujeme i u odolnějších odrůd alespoň jeden ochranný postřik provádět.
První postřik doporučujeme provést měďnatými přípravky Champion 0,2  až 0,4%, či Kuprikol 0,6% (zároveň působí proti bakteriím způsobujícím kleotok). Optimální termín je podzim  - zima (po opadu listů), či brzo na jaře. Vždy ale při teplotě nad nulou, alespoň 2 hodiny před deštěm a větve s pupeny postřikem pořádně "omýt"!

Je nutné si uvědomit, že postřik působí pouze jako prevetivní desinfekce (působí pouze před vlastním napadením). Používáme trysky s větším otvorem, aby množství postřiku pupeny skutečně omylo!


Další postřik je možno provést měďnatými i sirnatými přípravky (Sulka 6%, teplota nad 7°C), či přípravky organickými - Syllit 0,2%.  Dithane 0,2%, Thiran 0,3% . Postřik je nejúčinnější v době zvětšování (nalévání) pupenů, kdy je možné zasáhnout i spory původně ukryté pod šupinami pupenů. Žádný postřik ovšem není 100% a navíc pupeny raší postupně. Často se stává, že i při ochraně většiny pupenů jsou napadeny špičky výhonů, neboť terminální pupeny raší o několik dnů dříve.

Jakmile se objeví v rašícím pupenu špičky zelených listů, spory houby prorůstají do listů a na jakýkoliv postřik je pozdě! Můžeme pouze přihnojením dusíkatými hnojivy na list podpořit růst zdravých listů (většinou do koncentrace 0,2% - aby nedošlo k popálení listů).

Postřiky je vhodné střídat (menší ekologická zátěž). Měď a síru navíc rostliny mohou využít i jako hnojivo - a tedy samy částečně odbourat.

Možná záměna - mšice broskvoňová. Při napadení mšicí se většinou napadené listy barví pouze žlutě, části některých listů nekrotizují (zasychají), krní - zaostávají v růstu. Mohou se ale i deformovat a kroutit (podoba kadeřavosti). Při silném napadení dochází i k deformacím a kroucení špiček letorostů. Poškození způsobují malé zelené mšice (špatně viditelné) na spodní straně listů či na kůře v horní části nově rašících výhonů. Co je typické a dobře viditelné  - napadení mšicí je doprovázeno výskytem mravenců!

 

PUCHROVITOST SLIVONÍ

Způsobuje blízce příbuzná houba (Taphrina pruni, napadá slivoně - Taphrina deformans, napadá broskvoň) , takže způsoby  ochrany jsou velice podobné.

Příznaky - mladé plody narůstají rychle do délky. Jsou zploštělé, bez vyvinuté pecky, časem i prohnuté. Později je pokrývá bílý povlak (mycelium). Houba napadá i výhony, na kterých přezimuje. Výhony mohou být ztloustlé a zdeformované.

 Ochrana - měďnatými přípravky Kuprikol (0,5 - 0.6%) nebo Champion (0,2 - 0,4%) . První postřik před rašením pupenů, může se zopakovat na počátku květu.

8.3.2020 | Ivo Jiránek

Důležité zprávy

Vzhůru na orchideje do Drážďan

Více než 80 studentů se vypraví ve čtvrtek 27. března na veletrh Orchideenwelt do Drážďan. Těšíme se na skvělý zážitek. Stejně jako na fotky známých i neznámých kultivarů orchidejí.

Vážení uchazeči

pro učební obory a pro obor s talentovou zkouškou Scénická a výstavní tvorba odejdou v týdnu od 10.3. pozvánky k přijímacím zkouškám. Následně odejdou pozvánky pro obory maturitní.

Přijímací zkoušky

pro učební obory a obor s talentovou zkouškou Scénická a výstavní tvorba se konají ve čtvrtek 3. dubna a v pátek 4. dubna. Zkouška je jednodenní.
Podrobné informace obdrží uchazeč v pozvánce.

Přípravný kurz pro jednotnou přijímací zkoušku

na maturitní obory se koná na naší škole v sobotu 29. března 2025.
Kurz je pouze pro uchazeče, kteří podali přihlášku na naši školu.