Čtyřleté čekání korunováno úspěchem

Ve věku čtyř let dorostli naši Pagekoni obří (Rhacodactylus leachianus) konečně do dospělosti. Dlouhé čekání bylo korunováno prvními úspěšnými snáškami vajec.

Pagekon obří (Rhacodactylus leachianus) je druh ještěra, který je endemitem Nové Kaledonie (vyskytuje se na hlavním novokaledonském ostrově Grand Terre a na okolních ostrůvcích jako Ile de pine, Moro, Brosse, Nuu Ana, Nuu Ami, Duu Ana, Bayonnaise und Caanawa). Dosahuje délky 36 centimetrů (z toho asi 14 cm připadá na ocas) a váhy okolo 200 gramů. Je tak největším žijícím druhem gekona. Druh popsal v roce 1829 Georges Cuvier a dal mu vědecké jméno podle anglického zoologa Williama Elforda Leache.

V přírodě se během dne skrývá v dutinách stromů a na spodních stranách větví. Bylo pozorováno i příležitostné slunění v polostínu, na přímém slunci byli nalezeni zřídka. Jedná se o noční gekony, kteří  zahajují svoji aktivinu v podvečerních hodinách. Žije stromovým způsobem života, při šplhání si pomáhá chápavým ocasem. Na chodidlech má jako všichni gekoni přísavky. Živí se hmyzem, drobnými obratlovci (zřejmě i příbuznými, menšími druhy ještěrů), ovocem a nektarem z květů. Má olivově zelené až hnědé zbarvení (uspořádání skvrn je u každého jedince charakteristické a od ostatních odlišné) , které mu umožňuje skrýt se v husté pralesní vegetaci. Kůže vytváří četné záhyby a napodobuje kůru stromů, na kterých se ukrývá. Ozývá se hlasitým vrčením, proto mu domorodci říkají „stromový ďábel“.

Pagekon obří bývá chován v teráriích (odchyt ve volné přírodě je zakázán), v zajetí se může dožít až třiceti let, v přírodě většinou pouhých deseti let.

29.4.2018 | Ivo Jiránek

Důležité zprávy

Spuštění webové aplikace Bakaláři pro rodiče a žáky

16. ledna byly v odkazu Bakaláři (v levém horním rohu webových stránek) spuštěny přístupy rodičů a žáků do systému Bakaláři, kde lze vidět především absenci a průběžnou klasifikaci konkrétního žáka.

Schůzka rodičů žáků 4. ročníků

Schůzka rodičů žáků čtvrtých ročníků se koná 11. února 2019 od 16 hodin.

Otevření nového centra odborných učeben

31. ledna slavnostně otevíráme novou budovu odborných učeben. Zahradníci a výstavníci získají tropický skleník a ateliéry, chovatelé teraristické expozice, technické obory nové výpočetní středisko.

Dny otevřených dveří

Termíny v roce 2019

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.