Expedice za přírodou jižní části Afriky

Expedice za přírodou jižní části Afriky

Unikátní sukulenty přírodní rezervace Goegap.
V lednu 2021 uspořádala Střední zahradnická a technická škola v Litomyšli expedici za přírodou jižní části Afriky.

Osm kilometrů východně od města Springbok se rozkládá světově proslulá Přírodní rezervace Goepag. Proč kroky tisíců návštěvníků z celé světa směřují právě sem? Do krajiny, která je většinu roku zcela vyschlá s polopouštní krajinou připomínající představu o měsíční krajině, kde teploty běžně přesahují 30°C.

Odpověď je jednoduchá. V prostoru pod horami, tyčíse do výšky až 1300 m, se nachází jedinečné seskupení sukulentních rostlin čítající asi 600 druhů. Rostlin, které jsou většinou endemity jihoafrické přírody. Sukulentních rostlin, které patří k ozdobám sbírek pěstitelů exotických rostlin.

Do rezervace jsme přijeli vozy po prašné cestě ze Springboku. Poloprázdné informační centrum oznamovalo, že v lednovém období sem skoro nikdo nejezdí. Po zaplacení vstupného a vyřízení vstupních formalit jsme pokračovali dále do srdce polopouště.

Rezervace není zajímavá jenom pro biology. Při výstupu z auta najdete kameny se zeleným povrchem nasvědčující výskyt mědi a jiných vzácných minerálů.

Naše kroky ovšem směřovaly na okruh horským hřebenem.

Součástí vstupního místa je malá botanická zahrada, kde jsou pojmenovány nejběžnější rostliny vyskytující se v rezervaci.

V příloze můžete spatřit malou část vzácné květy Jihoafrické flóry.

Jan Richtr

 

Více fotografií zde: 

 

https://www.facebook.com/szatcz/photos/pcb.3727966950651339/3727953227319378/

16.2.2021 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Vážení zájemci o studium

Do 12.3. vám pošleme pozvánku k pohovorům, případně zkouškám. Počet komisí bude stanoven způsobem omezujícím vaše vzájemné setkávání. Účast rodičů bude možná, včetně prohlídky školy.

Přijímací řízení 2021

Pokud to situace dovolí, vzdáleným zájemcům, včetně rodičů, umožníme ubytování před pohovory zdarma (např. Aš, Třinec, Hodonín, Teplice, Klatovy ap.). Podrobnosti v pozvánce.

Botanické zahrady a národní parky JAR

Po návratu expedice po botanických zahradách a národních přírodních parcích chystáme cyklus přednášek i pro veřejnost. Můžete se těšit.

Dny otevřených dveří

Vážení zájemci o studium,
školu můžete vidět on-line nebo při osobní návštěvě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.