Expedice za přírodou jižní části Afriky

Expedice za přírodou jižní části Afriky

Unikátní sukulenty přírodní rezervace Goegap.
V lednu 2021 uspořádala Střední zahradnická a technická škola v Litomyšli expedici za přírodou jižní části Afriky.

Osm kilometrů východně od města Springbok se rozkládá světově proslulá Přírodní rezervace Goepag. Proč kroky tisíců návštěvníků z celé světa směřují právě sem? Do krajiny, která je většinu roku zcela vyschlá s polopouštní krajinou připomínající představu o měsíční krajině, kde teploty běžně přesahují 30°C.

Odpověď je jednoduchá. V prostoru pod horami, tyčíse do výšky až 1300 m, se nachází jedinečné seskupení sukulentních rostlin čítající asi 600 druhů. Rostlin, které jsou většinou endemity jihoafrické přírody. Sukulentních rostlin, které patří k ozdobám sbírek pěstitelů exotických rostlin.

Do rezervace jsme přijeli vozy po prašné cestě ze Springboku. Poloprázdné informační centrum oznamovalo, že v lednovém období sem skoro nikdo nejezdí. Po zaplacení vstupného a vyřízení vstupních formalit jsme pokračovali dále do srdce polopouště.

Rezervace není zajímavá jenom pro biology. Při výstupu z auta najdete kameny se zeleným povrchem nasvědčující výskyt mědi a jiných vzácných minerálů.

Naše kroky ovšem směřovaly na okruh horským hřebenem.

Součástí vstupního místa je malá botanická zahrada, kde jsou pojmenovány nejběžnější rostliny vyskytující se v rezervaci.

V příloze můžete spatřit malou část vzácné květy Jihoafrické flóry.

Jan Richtr

 

Více fotografií zde: 

 

https://www.facebook.com/szatcz/photos/pcb.3727966950651339/3727953227319378/

16.2.2021 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Stále přijímáme přihlášky na některé obory naší školy

Je vyhlášeno 2. kolo příjm. řízení pro obory s výučním listem a maturitní obory Zahradnictví, obor Mechanizace a služby a obor Scénická a výstavní tvorba.

Nekonání školní přijímací zkoušky

Školní přijímací zkouška v oborech vzdělání 41-45-M/01 Mechanizace a služby a 41-44-M/01 Zahradnictví se nekoná. Více informací najdete v sekci Uchazeč.

Přijímací řízení 2021

19.5.2021 - Zveřejnění výsledků přijímacího řízení. Uchazeč se najde pod číslem jednacím, které bylo uvedeno na písemné pozvánce k přijm. řízení. Výsledky přijm. řízení - v sekci Uchazeč.

Návrat k prezenční výuce

Dne 24.5. jsme přivítali žáky zpět ve škole, kdy se vrátili k prezenční výuce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.