Expedice za přírodou jižní části Afriky

Expedice za přírodou jižní části Afriky

Unikátní sukulenty přírodní rezervace Goegap.
V lednu 2021 uspořádala Střední zahradnická a technická škola v Litomyšli expedici za přírodou jižní části Afriky.

Osm kilometrů východně od města Springbok se rozkládá světově proslulá Přírodní rezervace Goepag. Proč kroky tisíců návštěvníků z celé světa směřují právě sem? Do krajiny, která je většinu roku zcela vyschlá s polopouštní krajinou připomínající představu o měsíční krajině, kde teploty běžně přesahují 30°C.

Odpověď je jednoduchá. V prostoru pod horami, tyčíse do výšky až 1300 m, se nachází jedinečné seskupení sukulentních rostlin čítající asi 600 druhů. Rostlin, které jsou většinou endemity jihoafrické přírody. Sukulentních rostlin, které patří k ozdobám sbírek pěstitelů exotických rostlin.

Do rezervace jsme přijeli vozy po prašné cestě ze Springboku. Poloprázdné informační centrum oznamovalo, že v lednovém období sem skoro nikdo nejezdí. Po zaplacení vstupného a vyřízení vstupních formalit jsme pokračovali dále do srdce polopouště.

Rezervace není zajímavá jenom pro biology. Při výstupu z auta najdete kameny se zeleným povrchem nasvědčující výskyt mědi a jiných vzácných minerálů.

Naše kroky ovšem směřovaly na okruh horským hřebenem.

Součástí vstupního místa je malá botanická zahrada, kde jsou pojmenovány nejběžnější rostliny vyskytující se v rezervaci.

V příloze můžete spatřit malou část vzácné květy Jihoafrické flóry.

Jan Richtr

 

Více fotografií zde: 

 

https://www.facebook.com/szatcz/photos/pcb.3727966950651339/3727953227319378/

16.2.2021 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Dny otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na dny otevřených dveří v naší škole v pátek 22. 10. 2021 13-17h
sobota 23.10.2021 9-12h.

Květinová show – 19. ročník

Dne 23. září se v 16h v Klášterních zahradách v Litomyšli koná tradiční akce školy, tentokrát na téma 90. založení ZOO Praha.

Upozornění - úpravy rozvrhu

U nezletilých žáků žádají o případné úpravy rozvrhu (z důvodu např. změn v jízdním řádu vlaků a autobusů) pouze zákonní zástupci žáka, a to výhradně písemnou formou.

Volné dny - školní rok 2021/2022 - informace pro rodiče I.

Naše škola předpokládá následující dny volna navazující na dny státních svátků a školních prázdnin:
pondělí 27. září (28. září)
pondělí, úterý 25. a 26. října (28. říjen, podzimní prázdniny)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.