Mšice - nebezpečný škůdce zejména v suchém roce

Napadá ovocné i okrasné rostliny, stromy, keře i květiny. Množí se vlastně neustále a nové generace získávají vyšší odolnost vůči chemickým přípravkům.

Největší škody ale způsobuje přenosem virových chorob!

Jakmile se na jaře začínají rostliny probouzet ze zimního spánku, začíná se probouzet i jejich nejčastější škůdce - mšice. Na světě je jich asi kolem 3 000 druhů (u nás cca 850).

Začínají sát na mladých listech či na špičkách letorostů, mohou ale napadat i starší výhony, řezné rány či kořeny rostlin. Některé vytvářejí na svou ochranu vosková vlákna (vlnatky). Všechny ale sají z rostlin mízu a naopak vypouštějí do rostlin své jedovaté sliny. Ty mohou způsobovat růstové deformace (kroucení výhonů u jabloní, puchýře na listech rybízu, svinování listů, zakrslost růstu). Obvykle také přenášejí nevyléčitelné virové choroby (např. Šarku slivoní).

Mšice jsou drobný, okolo 3 mm velký hmyz, nejčastěji nazelenalé či černé barvy. Někteří jedinci a některé generace mohou být okřídlené.

 

U nás se jako první objevuje často Mšice rybízová, která saje na spodní straně listů rybízu či angreštu. Na červeném rybízu způsobuje červeně zbarvené vyduté puchýře, u černých rybízů mohou být i barvy nažloutlé. Často si puchýřů všimnete až ve chvíli, kdy se mšice již přesunula na hluchavky (toxické sliny způsobují změny růstu a barvy s větším zpožděním). Mšice angreštová nepřechází na jiné rostliny a napadá nejčastěji špičky nových výhonů - letorostů.

Nejčastějším příznakem, který vás upozorní, že něco není v pořádku, je přítomnost mravenců, kteří si mšice pěstují pro sladké exkrementy a chrání je před přirozenými nepřáteli.

Největší nepřátelé mšic - dravá slunéčka a jejich larvy (vypadají jako malý ostnitý krokodýl), larva pestřenky (dospělec je moucha, která napodobuje zbarvením včely či vosy - dokáže za letu zastavit na místě jako vrtulník, larva je podobná malému slimáčkovi), nebo larvy a dospělci zlatooček (zlatoočko je podobné malé, 2 cm velké vážce - přezimuje často na půdách, vajíčka klade na stopce - podobají se miniaturním houbičkám). Na mšicích často parazitují i malí lumci či vosičky. Napadené mšice se nafouknou a zůstávají jako miniaturní míčky přischlé na spodní straně listů).

Chemická ochrana:

                             Pirimor 0,05 - 0,75% (to je 1g na 2 litry postřiku) je ale zvláště nebezpečný včelám, systémový (rozváděn po rostlině)

                             Mospilan 0,02 - 0,04% , systémový

                             Karate 0,02 - 0,03% (to je 2 -až 3ml na 10l vody) pouze dotykový, či požerový přípravek

                             

 

PAMATUJTE - přípravek použít pouze 1x za sezónu, nutno jej pravidelně střídat s přípravkem s jinak působící chemickou látkou!

                  - jednou způsobené růstové deformace se již neopraví, ale zůstávají na rostlině napořád.

2.5.2018 | Ivo Jiránek

Důležité zprávy

Vzhůru na orchideje do Drážďan

Více než 80 studentů se vypraví ve čtvrtek 27. března na veletrh Orchideenwelt do Drážďan. Těšíme se na skvělý zážitek. Stejně jako na fotky známých i neznámých kultivarů orchidejí.

Vážení uchazeči

pro učební obory a pro obor s talentovou zkouškou Scénická a výstavní tvorba odejdou v týdnu od 10.3. pozvánky k přijímacím zkouškám. Následně odejdou pozvánky pro obory maturitní.

Přijímací zkoušky

pro učební obory a obor s talentovou zkouškou Scénická a výstavní tvorba se konají ve čtvrtek 3. dubna a v pátek 4. dubna. Zkouška je jednodenní.
Podrobné informace obdrží uchazeč v pozvánce.

Přípravný kurz pro jednotnou přijímací zkoušku

na maturitní obory se koná na naší škole v sobotu 29. března 2025.
Kurz je pouze pro uchazeče, kteří podali přihlášku na naši školu.