Mšice - nebezpečný škůdce zejména v suchém roce

Napadá ovocné i okrasné rostliny, stromy, keře i květiny. Množí se vlastně neustále a nové generace získávají vyšší odolnost vůči chemickým přípravkům.

Největší škody ale způsobuje přenosem virových chorob!

Jakmile se na jaře začínají rostliny probouzet ze zimního spánku, začíná se probouzet i jejich nejčastější škůdce - mšice. Na světě je jich asi kolem 3 000 druhů (u nás cca 850).

Začínají sát na mladých listech či na špičkách letorostů, mohou ale napadat i starší výhony, řezné rány či kořeny rostlin. Některé vytvářejí na svou ochranu vosková vlákna (vlnatky). Všechny ale sají z rostlin mízu a naopak vypouštějí do rostlin své jedovaté sliny. Ty mohou způsobovat růstové deformace (kroucení výhonů u jabloní, puchýře na listech rybízu, svinování listů, zakrslost růstu). Obvykle také přenášejí nevyléčitelné virové choroby (např. Šarku slivoní).

Mšice jsou drobný, okolo 3 mm velký hmyz, nejčastěji nazelenalé či černé barvy. Někteří jedinci a některé generace mohou být okřídlené.

 

U nás se jako první objevuje často Mšice rybízová, která saje na spodní straně listů rybízu či angreštu. Na červeném rybízu způsobuje červeně zbarvené vyduté puchýře, u černých rybízů mohou být i barvy nažloutlé. Často si puchýřů všimnete až ve chvíli, kdy se mšice již přesunula na hluchavky (toxické sliny způsobují změny růstu a barvy s větším zpožděním). Mšice angreštová nepřechází na jiné rostliny a napadá nejčastěji špičky nových výhonů - letorostů.

Nejčastějším příznakem, který vás upozorní, že něco není v pořádku, je přítomnost mravenců, kteří si mšice pěstují pro sladké exkrementy a chrání je před přirozenými nepřáteli.

Největší nepřátelé mšic - dravá slunéčka a jejich larvy (vypadají jako malý ostnitý krokodýl), larva pestřenky (dospělec je moucha, která napodobuje zbarvením včely či vosy - dokáže za letu zastavit na místě jako vrtulník, larva je podobná malému slimáčkovi), nebo larvy a dospělci zlatooček (zlatoočko je podobné malé, 2 cm velké vážce - přezimuje často na půdách, vajíčka klade na stopce - podobají se miniaturním houbičkám). Na mšicích často parazitují i malí lumci či vosičky. Napadené mšice se nafouknou a zůstávají jako miniaturní míčky přischlé na spodní straně listů).

Chemická ochrana:

                             Pirimor 0,05 - 0,75% (to je 1g na 2 litry postřiku) je ale zvláště nebezpečný včelám, systémový (rozváděn po rostlině)

                             Mospilan 0,02 - 0,04% , systémový

                             Karate 0,02 - 0,03% (to je 2 -až 3ml na 10l vody) pouze dotykový, či požerový přípravek

                             

 

PAMATUJTE - přípravek použít pouze 1x za sezónu, nutno jej pravidelně střídat s přípravkem s jinak působící chemickou látkou!

                  - jednou způsobené růstové deformace se již neopraví, ale zůstávají na rostlině napořád.

2.5.2018 | Ivo Jiránek

Důležité zprávy

Přípravný kurz pro jednotnou přijímací zkoušku

na maturitní obory se koná na naší škole v sobotu 23.3.2024.
Kurz je jen pro uchazeče, kteří podají přihlášku na naši školu.

Nabídka pracovního místa

SŠZaT přijme od 1. 8. 2024 do pracovního poměru učitelku/učitele českého jazyka a literatury náhradou za kolegyni odcházející do důchodu.

Dny otevřených dveří pro uchazeče a jejich rodiče

Těšíme se na Vás při dalších dnech otevřených dveří, které proběhnou v říjnu 2024.

Problematika přijímacího řízení jaro 2024

Pro uchazeče o studium a jejich rodiče zveřejnilo ministerstvo školství následující informace k přijímacímu řízení.