Projekt KROKUS

Projekt KROKUS

Již podruhé sázeli studenti litomyšlské Střední školy zahradnické a technické žluté krokusy.

V loňském roce si nejen Litomyšl připomněla 80 let od transportu židovských sousedů do Terezína. Podařilo se uspořádat výstavu, položit první Kameny zmizelých, ale také se poprvé sázely krokusy. Do projektu se před rokem poprvé přihlásila SŠZaT Litomyšl. Jde o projekt realizovaný irskou organizací Holocaust Education Ireland ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Přihlašují se do něho školy z celé Evropy a cibulky zájemci dostávají zdarma. Cílem sázení žlutých krokusů je zapojit studenty, aby měli osobní zkušenost s připomenutím obětí nacistického systematického vyvražďování Židů. Připomínka je ale směřována na děti všech národností, nejnevinnější z obětí.
Studenti v Litomyšli vloni vysázeli žluté krokusy na místě bývalé synagogy, postavené v roce 1910 a zbourané v letech 1968–1970. Podívat se přišli i spolužáci z nižšího ročníku, kterým se myšlenka líbila, a hned se ve škole domluvili, že by v projektu chtěli pokračovat. Začátkem listopadu tedy třída Z3 vysázela pod vedením paní učitelky Nadi Nevařilové dalších více než 300 krokusů. Cibulkami květin přispělo stejně jako vloni město Litomyšl, které také doplnilo na místo vysvětlující informační panel.
Krokusy by měly ideálně vykvést 27. ledna na Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V našich klimatických podmínkách to ale může být i později. Kolemjdoucím by květy měly ukázat, kde přesně synagoga stála. Krokusy jsou nejhustěji vysázené v průčelí stavby a směrem do nitra chrámu ubývají.
Na projektu škola spolupracovala s Městským úřadem Litomyšl a Regionálním muzeem v Litomyšli. Zvídavost studentů podpoří učitelé a muzejníci ještě seznámením s litomyšlskou židovskou historií v závěru školního roku.
Zastavte se na břehu Loučné, na místě synagogy třeba už 2. prosince, kdy si opět připomeneme odsun litomyšlských Židů. V brzkých ranních hodinách roku 1942 se u synagogy shromáždili, aby pokračovali vlakem do Pardubic a 5. prosince dál do Terezína a následně do dalších táborů. Ze 103 litomyšlských Židů přežilo jen čtrnáct.
text: Hana Klimešová, RML a Marie Peňázová, SŠZaT Litomyšl
foto: Tomáš Čermák, RML
 

13.11.2023 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Vyhlašujeme 2.kolo přijímacího řízení

na maturitní obor Zahradnictví. Přihlášky můžete podat nejpozději do 24.5. Více informací zde.

Přijatí uchazeči

Přijatým uchazečům byly odeslány v pátek 17.5.2024 informace o nástupu ke studiu od 1.9.2024. Přílohy těchto mailů je nutné doručit do školy do 31.5.2024.

Výsledky přijímacího řízení - 1. kolo

Výsledky přijímacího řízení pro všechny obory najdete zde v sekci Uchazeč.

Problematika přijímacího řízení jaro 2024

Pro uchazeče o studium a jejich rodiče zveřejnilo ministerstvo školství následující informace k přijímacímu řízení.