Projekt KROKUS

Projekt KROKUS

Již podruhé sázeli studenti litomyšlské Střední školy zahradnické a technické žluté krokusy.

V loňském roce si nejen Litomyšl připomněla 80 let od transportu židovských sousedů do Terezína. Podařilo se uspořádat výstavu, položit první Kameny zmizelých, ale také se poprvé sázely krokusy. Do projektu se před rokem poprvé přihlásila SŠZaT Litomyšl. Jde o projekt realizovaný irskou organizací Holocaust Education Ireland ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Přihlašují se do něho školy z celé Evropy a cibulky zájemci dostávají zdarma. Cílem sázení žlutých krokusů je zapojit studenty, aby měli osobní zkušenost s připomenutím obětí nacistického systematického vyvražďování Židů. Připomínka je ale směřována na děti všech národností, nejnevinnější z obětí.
Studenti v Litomyšli vloni vysázeli žluté krokusy na místě bývalé synagogy, postavené v roce 1910 a zbourané v letech 1968–1970. Podívat se přišli i spolužáci z nižšího ročníku, kterým se myšlenka líbila, a hned se ve škole domluvili, že by v projektu chtěli pokračovat. Začátkem listopadu tedy třída Z3 vysázela pod vedením paní učitelky Nadi Nevařilové dalších více než 300 krokusů. Cibulkami květin přispělo stejně jako vloni město Litomyšl, které také doplnilo na místo vysvětlující informační panel.
Krokusy by měly ideálně vykvést 27. ledna na Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V našich klimatických podmínkách to ale může být i později. Kolemjdoucím by květy měly ukázat, kde přesně synagoga stála. Krokusy jsou nejhustěji vysázené v průčelí stavby a směrem do nitra chrámu ubývají.
Na projektu škola spolupracovala s Městským úřadem Litomyšl a Regionálním muzeem v Litomyšli. Zvídavost studentů podpoří učitelé a muzejníci ještě seznámením s litomyšlskou židovskou historií v závěru školního roku.
Zastavte se na břehu Loučné, na místě synagogy třeba už 2. prosince, kdy si opět připomeneme odsun litomyšlských Židů. V brzkých ranních hodinách roku 1942 se u synagogy shromáždili, aby pokračovali vlakem do Pardubic a 5. prosince dál do Terezína a následně do dalších táborů. Ze 103 litomyšlských Židů přežilo jen čtrnáct.
text: Hana Klimešová, RML a Marie Peňázová, SŠZaT Litomyšl
foto: Tomáš Čermák, RML
 

13.11.2023 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Přijímací řízení pro maturitní obory

Pozvánky k přijímacímu řízení na všechny maturitní obory byly odeslány nejdéle do konce března 2024.

Přípravný kurz pro jednotnou přijímací zkoušku

na maturitní obory se koná na naší škole v sobotu 23.3.2024.
Kurz je jen pro uchazeče, kteří podají přihlášku na naši školu.

Nabídka pracovního místa

SŠZaT přijme od 1. 8. 2024 do pracovního poměru učitelku/učitele českého jazyka a literatury náhradou za kolegyni odcházející do důchodu.

Problematika přijímacího řízení jaro 2024

Pro uchazeče o studium a jejich rodiče zveřejnilo ministerstvo školství následující informace k přijímacímu řízení.