Za motýly k bazénu v Jižní Africe.

Za motýly k bazénu v Jižní Africe.

Možná si při čtení nadpisu říkáte, co mají motýli a bazén společného? Možná víc než byste předpokládali.

V lednu roku 2021 uskutečnili naši pracovníci školy výpravu do Jižní Afriky. Na této poutavé cestě jsme nacházeli velmi zajímavé, často endemické, druhy motýlů. Biotop výskytu byl úžasný: od tropických pralesů až po vyprahlou krajinu polopouští. V celé Jižní Africe bylo popsáno přes 600 druhů denních a okolo 7 000 nočních motýlů. Na podrobnější studium by bylo potřeba mnohem více času. ????
 K velmi zajímavým druhům patřil Acraea encedon, který svým zbarvením oranžových křídel napodobuje velmi podobný druh motýla žijícího v Africe, Asii a Austrálii Danaus chrysippus. Jak velká podobnost mezi motýly panuje, můžete porovnat na přiložených fotografiích. Cytoplazmatické bakterie zřejmě způsobují to, že se u tohoto druhu objevují dva druhy samic. Jedna rodí samce a samice v poměru 1 : 1 a druhý druh rodí pouze samice.
Mezi nejkrásnější spatřené motýly patřila Junonia hierta cebrene, žijící v suchých, křovinatých oblastech. Při koupání v bazénu se ozval hlas Dalibora „vezmi si foťák, jsou tady nějací motýli“. A pro amatérského entomologa to byla nebývalá příležitost pozorovat velkou populaci žlutočerných motýlů sajících vodu z vytékajícího bazénu. ????
 V příloze článku jsou k nahlédnutí některé jihoafrické druhy denních a nočních motýlů.
 

31.1.2022 | Kateřina Burkovcová

Důležité zprávy

Všem žákům přejeme krásné prázdniny

Výuka v dalším školním roce začíná ve čtvrtek 1. září 2022.

Květinová show – 20. ročník

Dne 22. září 2022 se v 16h v Klášterních zahradách v Litomyšli bude konat tradiční akce školy, Květinová show.

Mezinárodní Vánoční výstava

Tradiční výstava vánočních aranžmá a historické a zemědělské techniky se uskuteční od soboty 17. do úterý 20. prosince 2022. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Předání výučních listů

V úterý 21.6. budou v Obřadní síni města Litomyšle předány úspěšným absolventům výuční listy.
Srdečně zveme rodiče, prarodiče, sourozence i kamarády.