Technici na pracovní stáži v Holandsku 2021 program Erasmus+

Technici na pracovní stáži v Holandsku 2021 program Erasmus+

Ve dnech 27. září - 15. října 2021 se naši studenti Jan Randa, Jan Kovář, Adam Bělský, Tomáš Plch a Martin Kopecký zúčastnili již tradiční pracovní stáže v Holandsku. Během ní si vyzkoušeli práci v místních autoservisech, a také poznávali tamní poměry. O průběhu stáže jsme si povídali s jejími účastníky.

Jakou jsi v autoservisu dostal práci a jak ti to šlo?

Jan: Práci jsem ze začátku dostával velmi jednoduchou, jako například výměna oleje, filtrů a kol nebo měření tlaku. Později jsem dostával složitější práci, u které jsem strávil i 2 dny, nebo práci, kterou jsem nikdy předtím nedělal a bral jsem to jako výzvu. Když mi něco nešlo, tak mi poradili spolupracovníci, nebo jsem si našel návod na internetu.

Bylo pro tebe snadné se dorozumět s holandskými spolupracovníky, nebo jsi často vnímal jazykovou bariéru?

Jan: Překvapivě to bylo mnohem jednodušší, než jsem čekal. Všichni, se kterými jsem se v práci začal bavit, neměli problém mi porozumět a odpovědět zpět. Když jsem se bavil s lidmi mimo práci, byla jazyková bariéra trochu znatelnější, zřejmě k tomu přispěla lokace města, kde jsme bydleli – bylo totiž jen 40 minut cesty od německých hranic, tudíž více lidí ovládalo jako druhý jazyk spíš němčinu. I tak jsme se ale vždy domluvili anglicky v každém obchodě nebo restauraci, do kterých jsme se podívali.

Co jste podnikali ve volném čase a co z toho tě nejvíc nadchlo?

Adam: Ve volném čase jsme navštívili mnoho míst, takže jsme měli možnost poznat místní kulturu. V nedalekém městě Zutphen jsme navštívili stánkové trhy. Vyzdvihl bych stánky s tradičními holandskými pochutinami, kde jsme ochutnali například syrového sledě. Také jsme navštívili muzeum „pro kluky“ – velkolepé Muzeum aut a motorek. Vrcholem všech výletů byla samozřejmě návštěva Amsterdamu. Bylo to jedno z nejhezčích hlavních měst, kde jsem kdy byl, a jeho atmosféra byla neskutečná. Přispělo k ní určitě proplouvání kanálů v centru města nebo prozkoumávání malebných uliček. Mohu tvrdit, že jsme si volný čas užili na 100 %.

Co bylo pro tebe největším přínosem stáže?

Tomáš: Pro mě je největším přínosem stáže to, že jsem mohl poznat nové lidi a jejich zvyklosti. Pak také možnost zdokonalit se v anglickém jazyce a v neposlední řadě možnost vyzkoušet si nové technologie –  například přístroj na ohřívání dílů pomocí elektrické indukce ve firmě Müller Fresh Food Logistics nebo další přístroje ve škole v Apeldoornu. Další pro mě přínosnou zkušeností je zjištění, jak to vypadá uvnitř velké firmy.

Doporučil bys účast na stáži mladším spolužákům a proč?

Martin: Ano, určitě bych stáž doporučil, je to totiž možnost naučit se hodně nových a užitečných věcí pro budoucí povolání nebo další studium. Naučíte se nejen technickým věcem, ale i cizí jazyk a poznáte jinou kulturu. Uvědomíte si, zda byste chtěli v budoucnu tuto práci dělat a třeba vás to posune k novým příležitostem. Také stojí za zmínku, že celá stáž je financována z programu Erasmus, a všichni, kdo nás stáží provázeli, byli velice přívětiví a ochotní nám s čímkoli pomoci.

Soňa Pokorná

3.12.2021 | Lukáš Staněk

Důležité zprávy

Informace pro budoucí 1. ročníky

Dne 29.7. byly rodičům žáků budoucích 1. ročníků odeslány mailem informace o zahájení školního roku. Podrobnosti pro ubytované na internátech budou zaslány mailem v 1. týdnu v srpnu.

Všem žákům přejeme krásné prázdniny

Výuka v dalším školním roce začíná ve čtvrtek 1. září 2022.

Květinová show – 20. ročník

Dne 22. září 2022 se v 16h v Klášterních zahradách v Litomyšli bude konat tradiční akce školy, Květinová show.

Mezinárodní Vánoční výstava

Tradiční výstava vánočních aranžmá a historické a zemědělské techniky se uskuteční od soboty 17. do úterý 20. prosince 2022. Těšíme se na Vaši návštěvu!