Technici na pracovní stáži v Holandsku 2021 program Erasmus+

Technici na pracovní stáži v Holandsku 2021 program Erasmus+

Ve dnech 27. září - 15. října 2021 se naši studenti Jan Randa, Jan Kovář, Adam Bělský, Tomáš Plch a Martin Kopecký zúčastnili již tradiční pracovní stáže v Holandsku. Během ní si vyzkoušeli práci v místních autoservisech, a také poznávali tamní poměry. O průběhu stáže jsme si povídali s jejími účastníky.

Jakou jsi v autoservisu dostal práci a jak ti to šlo?

Jan: Práci jsem ze začátku dostával velmi jednoduchou, jako například výměna oleje, filtrů a kol nebo měření tlaku. Později jsem dostával složitější práci, u které jsem strávil i 2 dny, nebo práci, kterou jsem nikdy předtím nedělal a bral jsem to jako výzvu. Když mi něco nešlo, tak mi poradili spolupracovníci, nebo jsem si našel návod na internetu.

Bylo pro tebe snadné se dorozumět s holandskými spolupracovníky, nebo jsi často vnímal jazykovou bariéru?

Jan: Překvapivě to bylo mnohem jednodušší, než jsem čekal. Všichni, se kterými jsem se v práci začal bavit, neměli problém mi porozumět a odpovědět zpět. Když jsem se bavil s lidmi mimo práci, byla jazyková bariéra trochu znatelnější, zřejmě k tomu přispěla lokace města, kde jsme bydleli – bylo totiž jen 40 minut cesty od německých hranic, tudíž více lidí ovládalo jako druhý jazyk spíš němčinu. I tak jsme se ale vždy domluvili anglicky v každém obchodě nebo restauraci, do kterých jsme se podívali.

Co jste podnikali ve volném čase a co z toho tě nejvíc nadchlo?

Adam: Ve volném čase jsme navštívili mnoho míst, takže jsme měli možnost poznat místní kulturu. V nedalekém městě Zutphen jsme navštívili stánkové trhy. Vyzdvihl bych stánky s tradičními holandskými pochutinami, kde jsme ochutnali například syrového sledě. Také jsme navštívili muzeum „pro kluky“ – velkolepé Muzeum aut a motorek. Vrcholem všech výletů byla samozřejmě návštěva Amsterdamu. Bylo to jedno z nejhezčích hlavních měst, kde jsem kdy byl, a jeho atmosféra byla neskutečná. Přispělo k ní určitě proplouvání kanálů v centru města nebo prozkoumávání malebných uliček. Mohu tvrdit, že jsme si volný čas užili na 100 %.

Co bylo pro tebe největším přínosem stáže?

Tomáš: Pro mě je největším přínosem stáže to, že jsem mohl poznat nové lidi a jejich zvyklosti. Pak také možnost zdokonalit se v anglickém jazyce a v neposlední řadě možnost vyzkoušet si nové technologie –  například přístroj na ohřívání dílů pomocí elektrické indukce ve firmě Müller Fresh Food Logistics nebo další přístroje ve škole v Apeldoornu. Další pro mě přínosnou zkušeností je zjištění, jak to vypadá uvnitř velké firmy.

Doporučil bys účast na stáži mladším spolužákům a proč?

Martin: Ano, určitě bych stáž doporučil, je to totiž možnost naučit se hodně nových a užitečných věcí pro budoucí povolání nebo další studium. Naučíte se nejen technickým věcem, ale i cizí jazyk a poznáte jinou kulturu. Uvědomíte si, zda byste chtěli v budoucnu tuto práci dělat a třeba vás to posune k novým příležitostem. Také stojí za zmínku, že celá stáž je financována z programu Erasmus, a všichni, kdo nás stáží provázeli, byli velice přívětiví a ochotní nám s čímkoli pomoci.

Soňa Pokorná

3.12.2021 | Lukáš Staněk

Důležité zprávy

Dny otevřených dveří pro uchazeče a jejich rodiče

Těšíme se na vás v pátek 20. října nebo v sobotu 21. října 2023.

Přijímací zkoušky na obor Scénická a výstavní tvorba

Na obor se zaměřením na Floristický nebo Zahradní design, kde uchazeč koná talentovou zkoušku, se můžete podrobně informovat na dnech otevřených dveří. Přihláška se podává do 30. listopadu 2023.

Květinová show 2023

Místo tradiční školní akce Květinové show se uskuteční v říjnu floristická výstava našich žáků v Piaristickém kostele v Litomyšli. O přesném harmonogramu akce budeme včas veřejnost informovat.

Vyhlášení ředitelského volna

Ředitel školy vyhlašuje ředitelské volno na pátek 29. září 2023.